Gemensam lektionsstruktur på Kungsholmens grundskola år 1-9
Vi har under hösten 2014 och i början på vårterminen 2015 haft ett utvecklingsarbete där vi i det ämneskollegiala utvecklingsarbetet tagit fram ett förslag på gemensam lektionsstuktur för alla ämnen och lektioner i år 1-9 som stödjer elevernas lärande och kunskapsutveckling.
Eleverna har genom enkäter och med stöd av elevråden tagit fram ett eget förslag på hur de vill att en gemensam lektionsstruktur ska se ut som stödjer deras lärande och kunskapsutveckling.
De båda förslagen är nu sammanförda och från och med vecka 10 prövar alla lärare detta förslag till och med vecka 17.
Utifrån återkoppling från elever och eventuella justeringar från lärare tas sedan beslut på en gemensam lektionsstruktur som gäller för alla årskurser år 1-9.
Lektionsstrukturen tydliggör vilka mål och kunskapskrav som ska arbetas med, hur undervisningen ska utformas och beskriver hur eleven kan visa att kunskapskraven har uppnåtts.
Syftet med denna struktur är att skapa både studiero och en förutsägbarhet för våra elever.
KG 1-9 lektionsstruktur
1. Tydlig start:
• Välkomna i dörren
·
Se till att eleverna är vid sin bestämda plats
·
Ta närvaro (skolwebben)
2. Uppstart och
genomförande av lektionen med klar och tydlig struktur/ Muntligt och skriftligt på tavlan
·
Återkoppa till tidigare lektion
·
Vad ska göras?
·
Mål och syfte kopplat till kunskapskrav
(förmågor
och centralt innehåll)
·
Hur ska det göras och bedömas?
·
Vilka kunskapskrav arbetar vi med?
3. Sammanfatta
lektionens innehåll
·
Utvärdera:
-
positiv återkoppling från läraren och t ex. exit
ticket eller ”Two stars and a wish” från eleverna
-
återkoppling till lektionens mål, syfte och kunskapskrav
4. Tydligt
avslut
·
Tala om vad som händer nästa lektion och genomgång av
eventuell läxa/ muntligt och
skriftligt på tavlan
·
Se till att eleverna har ställt i ordning bänkarna och
att det ser snyggt och städat ut efter lektionen
·
Se till att eleverna sitter/står vid sina platser
·
Tacka för lektionen